اساسنامه

اساسنامه

 

الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيباً

{الأحزاب/39}

 

مقدمه

شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی و مؤسسه‌های عضو اتحادیه؛

با توجه به علاقه‌مندی برای تقریب پیوندهای حرفه‌ای، تحکیم همکاری و ارتقای عملکرد خود در شکل و محتوا به منظور انجام رسالت خود در ترویج آیین اسلام محمدی«ص» و تعمیق برادری اسلامی و تربیت نسلی آگاه و آرمان‌خواه؛

و برای تحقق مأموریت رادیوها و تلویزیون‌ها در آشنا ساختن ملت‌های جهان اسلام با اعتقادات راستین و واقعیت‌های کشورها و مسایل عادلانه خود؛

و پس از بررسی ضرورت ایجاد چارچوبی برای تنظیم روند همکاری فیمابین؛

در نخستین نشست خود که در تاریخ 29 خرداد 1386 ه.ش (مطابق با 4 جمادی الثانی 1428 ه.ق و 19 ژوئیه 2007 م.) در تهران برگزار شد، تأسیس «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» را برای مدتی نامحدود به تصویب رساندند که دارای شخصیت حقوقی مستقلی است و مقر آن در تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران، خواهد بود و می‌تواند شعب یا مراکزی در سایر کشورها ایجاد کند.

اعضای اتحادیه، موافقت خود را با منشور اخلاقی و اساسنامه اتحادیه در 27 ماده و 3 تبصره اعلام کردند.

 

 

 

 

اصطلاحات و تعاریف:

ماده 1- اصطلاحات زیر با تعاریف ارائه شده، در این اساسنامه به کار خواهد رفت:

 1. اتحادیه: اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی
 2. ارکان اتحادیه: مجمع عمومی، شورای عالی، دبیرخانه، کمیته‌های دائمی و مراکز وابسته اتحادیه
 3.  مجمع عمومی: که از همه اعضای دائمی اتحادیه تشکیل می‌شود.
 4. شورای عالی: هیئت اجرایی منتخب و مأمور از سوی مجمع عمومی
 5. دبیرکل: دبیرکل منتخب مجمع عمومی برای اداره فعالیت‌های اتحادیه
 6. کمیته‌های دائمی: کمیته‌های تخصصی دائمی اتحادیه که توسط شورای عالی تعیین می‌شود.
 7. مراکز وابسته: مراکز حرفه‌ای وابسته به اتحادیه
 8. اعضا: رادیوها، تلویزیون‌ها و مؤسسه‌های رسانه‌ای عضو اتحادیه

 

اهداف اتحادیه:

ماده 2- اهداف اتحادیه عبارت است از:

 1. همکاری و هماهنگی میان رادیوها، تلویزیون‌ها و مؤسسه‌های خدمات رسانه‌ای اسلامی در زمینه‌های حرفه‌ای، فنی و خبری، امور مربوط به برنامه‌ها، منابع انسانی،‌ مبادله تولیدات و تجربیات و آموزش بر مبنای روحیه برادری، همبستگی و تکافل
 2.  همکاری و هماهنگی بین رادیوها و تلویزیون‌های اسلامی در ابعاد فرهنگی، دینی و سیاسی، بر اساس پایبندی کامل به منافع امت اسلامی و بیان مسایل مظلومان و مستضعفان و رویارویی با همه انواع تبعیض، الحاد، تندروی، استعمار و تهاجم فرهنگی
 3. به کارگیری رسانه برای دفاع از مقدسات امت و آشنا سازی جهان با حقانیت آیین اسلام محمدی«ص»، با روش حکمت و موعظه درست
 4. حمایت از حقوق جوامع و کشورهای اسلامی و پشتیبانی از مسایل عادلانه آنها در رویارویی با اشغال و تهاجم فرهنگی و تحکیم وحدت و تقریب مذاهب و برادری و رشد هویت اسلامی و تأکید بر مؤلفه‌های هویت فرهنگی با توجه به چندگونگی و ضرورت تکامل آنها
 5.  ایفای نقش در تحقق نظام جهانی عادلانه ارتباطات که ضامن حقوق وجودی همه فرهنگ‌ها و پیشرفت آنها باشد و فرصت‌های بیان و گفتگو و ابراز نظر را با آزادی تمام فراهم آورد و از جدیدترین روش‌های فناوری استفاده و آنها را در کشورهای اسلامی بومی سازی کند.

 

زمینه‌های همکاری:

ماده 3- زمینه‌های همکاری میان اعضای اتحادیه به شرح زیر است:

 1. تبادل تجارب رسانه‌ای،‌ تولیدی و فنی
 2. تبادل برنامه‌ و تصویر

3-3-  تولید مشترک و بازاریابی

 1. هماهنگی رسانه‌ای در مسایل و حوادث منطقه‌ای و جهانی
 2. هماهنگی فعالیت‌ها در زمینه فناوری فضایی
 3. آموزش و ارتقای عملکرد نیروی انسانی
 4. مبادله بسته‌های خبری و همکاری در پوشش حوادث
 5. اجرای پژوهش‌ها و بررسی‌های مرتبط

9-3-  همراهی با پیشرفت تکنولوژیک، برنامه‌ای و فنی

10-3- حمایت حقوقی از اعضای اتحادیه

سازوکارها:

ماده 4- اتحادیه برای تحقق اهداف خود همه سازوکارهای لازم را به کار می‌گیرد، از جمله:

 1. فعال‌سازی ارکان‌ اتحادیه، ‌ایجاد مراکز و تشکیل کمیته‌ها و گروه‌های کاری
 2. به کارگیری سازوکارهای بهره‌برداری از سیستم‌های فناوری و وسایل ارتباطی نوین
 3. برگزاری اجلاس‌ها، نشست‌ها، همایش‌ها، کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی و جشنواره‌ها

4-4-  گردآوری اطلاعات و اسناد، انجام پژوهش‌ها و مطالعات و انتشار نشریات

 1. مشارکت در اجلاس‌ها، سمینارها و همایش‌های منطقه‌ای و بین المللی ذیربط

 

عضویت:

ماده 5- کلیه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی و مؤسسه‌های رسانه‌ای اسلامی که اقدام به تولید یا پخش برنامه می‌کنند، با شرایط زیر، حق عضویت در اتحادیه را دارند: تولید برنامه‌های دارای صبغه اسلامی، اعمال رفتارهای اسلامی به عنوان برنامه فعالیت رسانه‌ای، پایبندی به منشور اخلاقی و مقررات اتحادیه

ماده 6- شورای عالی با عضویت داوطلبان به طور موقت موافقت می‌کند و مجمع عمومی در اولین جلسه خود، عضویت دائم در اتحادیه را تصویب می‌نماید. شورای عالی سازوکار و شرایط عضویت را تعیین خواهد کرد.

ماده 7- عضویت بنا به دلایل زیر خاتمه می‌یابد:

1-7-  درخواست رسمی هر یک از اعضا برای کناره‌گیری از اتحادیه که به دبیرخانه تسلیم می‌شود و تنها پس از ارائه به مجمع عمومی اعتبار خواهد داشت.

2-7-  تصمیم به لغو عضویت هر یک از اعضایی که به تعهدات خود در برابر اتحادیه و سیاست‌های آن و به ویژه اساسنامه و آئین‌نامه داخلی و منشور اخلاقی پایبند نبوده یا سیاستی را که مغایر با اهداف اتحادیه است،‌اعمال کرده باشد،‌ از سوی شورای عالی به مجمع عمومی پیشنهاد و با حداقل 3/2 آرای اعضای حاضر در نشست مجمع عمومی به تصویب می‌رسد.

حقوق و تعهدات:

ماده 8- حقوق اعضای اتحادیه:

1-8-  شرکت در نشست‌های اتحادیه

2-8-  بررسی بندهای دستور کار و ارائه پیشنهاد در مورد آنها

3-8-  شرکت در رأی گیری مربوط به پیشنهادهای ارائه شده

4-8-  همکاری در فعالیت‌های اتحادیه و بهره‌گیری از خدمات آن و مشارکت و بهره‌برداری از مبادلات   خبری، ‌برنامه‌ای و تولیدات مشترک

5-8-  بهره‌گیری از کمیته‌ها، مراکز و مؤسسه‌های وابسته به اتحادیه

6-8-  نامزدی خود و دیگران برای عضویت یا قبول مسئولیت در ارکان اتحادیه

ماده 9- تعهدات اعضای اتحادیه:

1-9- پایبندی به مقررات اساسنامه‌، آیین‌نامه داخلی و قوانین و مقررات مصوب و خودداری از انجام هر  فعالیتی که با اهداف و مصالح عمومی اتحادیه و ارکان و اعضای آن در تعارض باشد.

2-9-  مشارکت در فعالیت‌های اتحادیه و ارکان آن

3-9-  پایبندی به مصوبات اتحادیه و ارکان آن

4-9-  پرداخت حق عضویت و حق اشتراک سالانه

5-9-  مشارکت در تدوین برنامه سالانه و اجرای آن پس از تصویب

6-9-  تعهد به همکاری در فعالیت‌های مختلف اتحادیه

ارکان اتحادیه:

ماده 10- ارکان اتحادیه عبارتند از:

1-10-  مجمع عمومی

2-10-  شورای عالی

3-10- دبیرخانه

4-10-  کمیته ‌های دائمی

5-10-  مراکز  و مؤسسه‌های وابسته

 

مجمع عمومی:

ماده 11- مجمع عمومی بالاترین نهاد اتحادیه و دارای همه اختیارات لازم برای تحقق هدف‌های اتحادیه است که متشکل از همه اعضای دائمی آن می‌باشد. مجمع عمومی هر سال یکبار جلسه عادی خواهد داشت و بر اساس مقررات آئین‌نامه داخلی می‌تواند جلسه فوق العاده برگزار کند.

ماده 12- مجمع عمومی،‌ اهداف و سیاست‌های کلی اتحادیه را تعیین می‌کند،‌ بر عملکرد شورای عالی، دبیرکل،‌ کمیته‌های دائمی، مراکز و مؤسسه‌های وابسته به اتحادیه نظارت دارد، حق پذیرش، تعلیق و لغو عضویت اعضا، تصمیم گیری در مورد ایجاد ارکان، مراکز و کمیته های جدید، اصلاح اساسنامه، تصویب پیمان‌های بین المللی و اتخاذ تصمیم در مورد کلیه مواردی که در این اساسنامه ذکر نشده است را دارد. مجمع عمومی می‌تواند نسبت به تفویض اختیارات به دبیرکل و شورای عالی اقدام کند.

 

شورای عالی:

ماده 13- شورای عالی، نهاد منتخب و مأمور از سوی مجمع عمومی است که تهیه گزارش و نظارت بر فعالیت‌های دبیرخانه و کمیته‌ها و مراکز را در جهت تحقق اهداف اتحادیه بر عهده دارد و مرکب از اعضای زیر می‌باشد:

1-13-  دبیرکل اتحادیه و دو نائب او

2-13- تعداد شش نماینده از شبکه‌های تلویزیونی،‌ سه نماینده از شبکه‌های رادیویی و یک نماینده از  مؤسسه‌های رسانه‌ای که با رأی اکثریت نسبی اعضای حاضر در مجمع عمومی، از میان افرادی که پس از عضویت در اتحادیه، یک دوره کامل را پشت سر گذاشته باشند،‌ انتخاب می‌شوند.

در آغاز هر دوره، شورای عالی، از بین اعضای خود، یک رئیس و یک نایب رئیس انتخاب می‌کند.

ماده 14- دوره فعالیت شورای عالی 4 سال است. جلسات این شورا با حضور اکثریت اعضا،‌ حداقل هر شش ماه یکبار تشکیل خواهد شد. قائم مقام دبیرکل، گزارشگر کل و جانشین او و هر کس که شورا حضور او را مفید می‌داند، بدون حق رأی می‌تواند در جلسات شورای عالی حضور یابد.

 

دبیرخانه و دبیرکل اتحادیه:

ماده 15-  مجمع عمومی از بین اعضای خود، دبیرکل و دو نائب او را برای یک دوره قابل تمدید 4 ساله با اکثریت نسبی اعضای حاضر انتخاب می‌کند. انتخاب دبیرکل و دو نائب او از میان اشخاص حقیقی، بر اساس شایستگی‌های علمی، تخصص حرفه‌ای و آشنایی که با امور رسانه و اتحادیه دارند،‌ صورت می‌گیرد.

ماده 16- دبیرخانه اتحادیه مجموعه‌ای متشکل از دبیرکل، دو نائب، قائم مقام و معاونان او،‌ گزارشگر کل و جانشین وی است که مسئولیت آن بر عهده دبیرکل می‌باشد.

تبصره: قائم مقام، معاونان،‌ گزارشگر کل و جانشین وی را دبیرکل منصوب می‌کند.

ماده 17-  نمایندگی اتحادیه در روابط خارجی و در برابر دادگاه‌ها با دبیرکل است. امضای کلیه اسناد و قراردادهای تعهدآور برای اتحادیه و نیز امضای پیمان‌های بین المللی پس از تصویب مجمع عمومی، تدوین دستور کار جلسات مجمع عمومی و شورای عالی و ارسال دعوتنامه برگزاری آنها از وظایف دبیرکل است. دبیرکل می‌تواند انجام وظایف خود را به یکی از دو نائب یا قائم مقام خود،‌ یا گزارشگر کل یا جانشین وی تفویض کند.

 

 

کمیته‌ها:

ماده 18- مجمع عمومی کمیته‌های دائمی زیر را تشکیل می‌دهد:

1-18-  کمیته معارف دینی

2-18-  کمیته سیاسی و خبر

3-18-  کمیته آموزش

4-18-  کمیته تولید

5-18-  کمیته فنی

6-18-  کمیته خدمات رسانه‌ای

تبصره: مجمع عمومی می‌تواند کمیته‌های دائمی دیگری را  که برای پیشبرد فعالیت اتحادیه ضروری بداند، تشکیل دهد.

ماده 19- رؤسای کمیته‌ها از میان اعضای شورای عالی، ‌با پیشنهاد دبیرکل،‌ از سوی این شورا برگزیده می‌شوند. شورای عالی،‌ آیین‌نامه‌های داخلی لازم را برای پیشبرد فعالیت‌های کمیته‌های دائمی بر اساس اساسنامه و آیین‌نامه اتحادیه به تصویب می‌رساند.

ماده 20-  هر یک از کمیته‌ها، طرح‌ها، پیشنهادها و برنامه‌های کاری خود را برای تحقق اهداف مقرر در اساسنامه اتحادیه ارائه و شورای عالی وظایف،‌ اختیارات و روش اجرایی آنها را تعیین می‌کند و دبیرکل بر فعالیت آن نظارت دارد.

 

مراکز وابسته:

ماده 21- اتحادیه مراکز زیر را تأسیس می‌کند:

1-21-  شرکت مطالعات و خدمات فنی

2-21-  شرکت تولید و بازاریابی

3-21-  مراکز آموزش منطقه‌ای و جهانی رسانه‌ای

4-21-  خبرگزاری بین المللی تصویری

تبصره: دبیرکل می‌تواند ایجاد مراکز یا مؤسسات دیگری را برای موافقت به شورای عالی ارائه دهد تا برای تصویب نهایی، به مجمع عمومی احاله شود.

ماده 22- دبیرکل بر فعالیت‌های مراکز نظارت دارد. سازوکارهای تنظیم ارتباط میان ارکان اتحادیه و روش مدیریت و تعیین مدیران آنها را آیین‌نامه‌های تصویب شده از سوی شورای عالی، مشخص می‌کند.

 

نشست‌ها، دستورکار و برنامه‌های اجرایی:

ماده 23- کلیه مسایل مربوط به تدابیر اجرایی، نحوه دعوت به جلسات، تنظیم دستور کار و تدابیر و سازوکارهای اجرایی مربوط به ارکان اتحاد،‌ در آیین‌نامه داخلی مشخص می‌شود.

 

منابع مالی اتحادیه:

ماده 24- اتحادیه سازمانی غیرانتفاعی است و کلیه درآمدهای حاصل در جهت تحقق اهداف و پیشبرد فعالیت‌ها و کارهای اتحادیه هزینه می‌شود. درآمدهای اتحادیه عبارت است از:

1-24-  حق عضویت و حق اشتراک سالانه اعضا

2-24-  درآمدهای حاصل از آگهی، انتشارات و فروش برنامه

3-24-  درآمدهای حاصل از بهره‌برداری از امکانات اتحادیه،‌ بر اساس مقررات آن

4-24-  کمک‌ها، پرداخت‌های داوطلبانه و هدایایی که اتحادیه دریافت می‌کند.

5-24-   درآمدهای متفرقه

 

آیین‌نامه‌های اداری و مالی:

ماده 25- دبیرکل همه اختیارات مالی در تحصیل و هزینه‌کرد درآمدها را در طول سال مالی که از اول سال میلادی آغاز می‌گردد، بر عهده دارد. تهیه بودجه کل و ارائه آن به مجمع عمومی برای تصویب در اجلاس عادی از وظایف اوست. کلیه امور اتحادیه،‌ مجمع عمومی، شورای عالی، ‌دبیرخانه، ‌ارکان اتحادیه و مراکز آن،‌ از طریق آیین‌نامه‌های اداری و مالی که بر اساس آیین‌نامه داخلی به تصویب خواهد رسید،‌ تنظیم خواهد شد.

انحلال اتحادیه:

ماده 26- انحلال اتحادیه با پیشنهاد 3/1 اعضا و ارائه آن به شورای عالی یا دبیرکل امکان‌پذیر است و تنها در جلسه فوق العاده مجمع عمومی که با حضور 3/2 اعضا برای این منظور تشکیل می‌شود، قابل بررسی می‌باشد. حد نصاب رأی به انحلال اتحادیه بر اساس مقررات داخلی، 4/3 اعضای حاضر خواهد بود. مجمع عمومی درباره چگونگی صرف دارایی‌ها و اموال اتحادیه درصورت انحلال آن، تصمیم گیری خواهد نمود.

ماده 27- این اساسنامه در 27 ماده و 3 تبصره به تصویب رسید و همه نسخ آن به زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی دارای اعتبار یکسان است.

بازگشت به صفحه اصلی

سالنامه

کلیه حقوق برای اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی محفوظ است