اعلام تقویم کاری موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در نوروز ۹۷

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی گفت: بر اساس این تقویم کاری در روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۹۶، موزه‌ها و اماکن وابسته تا ساعت ۱۵ فعال هستند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، محمدرضا کارگر افزود: اگر موزه‌ها یا مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی امکان اجرای برنامه‌های فرهنگی متناسب با تحویل سال را دارا باشند، افزایش ساعت کاری مجموعه‌ها بر اساس صلاحدید و نظر مدیران‌کل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و کاخ موزه‌های تهران بلامانع است.

وی با بیان اینکه در تاریخ یکم فروردین ۹۷ تمام موزه‌ها و اماکن وابسته فعال هستند، گفت: ساعت کار موزه‌ها و اماکن وابسته در ایام نوروز از ساعت ۹ تا ۱۹ خواهد بود.

کارگر افزود: بر اساس صلاحدید مدیران‌کل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و کاخ‌موزه‌های تهران ساعت کاری کاخ موزه‌ها، موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی که ظرفیت بازدید بیشتری دارند نیز قابل افزایش است.

وی گفت: قیمت بلیت موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی تحت پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد کرد.

کارگر افزود: همه موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی موظف هستند تابلو قیمت بلیت را در محل مناسب و در دید بازدیدکنند‌گان نصب کنند.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روز ۱۳ فروردین نیز پذیرای علاقه‌مندان هستند.

وی افزود: مدیران مجموعه‌های دارای باغ تاریخی و محوطه‌های سبز باید ترتیبی اتخاذ کنند تا از برگزاری مراسم سنتی ۱۳ فررودین در این محوطه‌ها جلوگیری به عمل آید.

کارگر گفت: از مسؤولان موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خواسته شده است که برای توزیع کتابچه راهنما و CD (حداقل دو زبانه) و نمایش فیلم کوتاهی از موزه و آثار تاریخی استان در سال موزه (حدود ۱۵ دقیقه) اقدامات لازم را انجام دهند.

وی افزود: از مسؤولان موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی خواسته شد که زیرنویس و تابلو‌های دوزبانه برای معرفی اشیا و اماکن و بنا‌های تاریخی‌فرهنگی در موزه‌ها نصب شود.

کارگر تأکید کرد: به مسؤولان موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی اعلام شد که در صورت امکان جشن‌های نوروزی در محوطه و مکان‌های مناسب در موزه‌ها و امکان فرهنگی‌تاریخی با موضوع موزه مانند چیدن سفره هفت سین و مسابقات فرهنگی وهنری ازجمله مسابقه نقاشی، طراحی و عکاسی، خاطره‌نویسی در زمینه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در موزه‌های سطح استان برگزار شود.

وی افزود: همچنین از مسؤولان تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی تحت پوشش سازمان متبوع خواسته شد که باجه‌های بلیت فروشی در نقاط مختلف شهرهای پر بازدید‌کننده به منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت را راه اندازی کنند.

کارگر با بیان اینکه موزه‌ها باید از توان تشکل‌های مردم نهاد (NGO) برای راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه‌ها یا محوطه‌ها استفاده کنند، گفت: همچنین باید ماکت و مدل برای کسانی که مایل هستند با اشیا و آثار عکس یادگاری داشته باشند تهیه شود.

وی تأکید کرد: مسئولان موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی موظف هستند از پذیرش هرگونه تقاضای فیلم‌برداری و عکس‌برداری از موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی، اشیا و آثار تاریخی در ایام نوروز به غیر از گروه‌های خبری و برنامه‌های مناسبتی صدا و سیما مرتبط با نوروز آن هم پس از اخذ تأییدیه از مرکز روابط‌ع مومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خودداری کنند.

کارگر افزود: تهیه برنامه‌های مناسبتی غیرمرتبط زنده در داخل موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی نیز ممنوع است.

وی گفت: ضبط برنامه‌های مناسبتی مرتبط با نوروز از نمای بیرونی موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی به عنوان پس‌زمینه و عکس‌برداری و فیلم‌برداری مراجعان در قالب گردشگر برای ثبت خاطرات بلامانع است.

بازگشت به صفحه اصلی

سالنامه

کلیه حقوق برای اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی محفوظ است