لبنان/ بیانیه پایانی نشست گسترده رسانه‌ای پیرامون: مسئولیت رسانه‌ها پس از تصمیم ترامپ؛ حمایت از قدس و پایان دادن به اشغالگری

امروز چهارشنبه 13 دی ماه، به دعوت اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، یک نشست رسانه‌ای گسترده با عنوان "حمایت از قدس و پایان دادن به اشغالگری" به منظور گفتگو پیرامون مسئولیت رسانه‌ها بعد از اعلام تصمیم ترامپ، برگزار شد و بیش از 150 شخصیت سیاسی و رسانه‌ای از لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، ایران، یمن و تونس در آن شرکت کردند. سخنرانان در این نشست، حدود 22 موضوع سیاسی و رسانه‌ای را به بحث گذاشتند و توصیه‌های زیر را ارائه نمودند:     
 
    الف) توصیه‌های سیاسی
1-    تأکید بر اینکه مسئله فلسطین، تنها به فلسطین مربوط نمی‌شود  بلکه مسئله اصلی امت عربی و اسلامی است.
2- بیان این نکته که تصمیم ترامپ در راستای طرح (معامله قرن) اتخاذ شده است که هدف آن نابودی کامل مسئله فلسطین و ایجاد منطقه‌ای است که (ناتو) آن را "خاورمیانه" نامیده است.
3- تأکید بر ادامه انتفاضه و حمایت از آن و ایستادگی در کنار تصمیمات ملت مقاوم فلسطین.
4- دعوت به لغو تمامی توافقنامه‌ها با رژیم صهیونیستی و اعلام پایان اعتبار آنها و مطالبه از تشکیلات خودگردان  فلسطین و کشورهای عربی برای قطع روابط با رژیم صهیونیستی و اعلام پایان عمل بر اساس توافق اسلو و تمامی محتوای آن در فرایند سیاسی.
5- تمرکز بر بعد انسانی مسئله قدس و مواضع همه کشورها و ملت‌هايي که (در سازمان ملل) علیه تصمیم آمریکا رای دادند و اینکه مسئله قدس، پیش از آنکه یک مسئله عربی، اسلامی و مسیحی باشد، یک مسئله کاملا انسانی است.
6- هشدار نسبت به تصمیمات آمریکایی جدیدی که ممکن است برای مهار انتفاضه و تلاش برای منحرف کردن افکار نسبت به آن، اتخاذ شود.  
7- دعوت از ملت های عربی و اسلامی برای اتخاذ مواضعی در تأیید و پشتیبانی از ملت فلسطین و انتفاضه او و ارائه تمامی انوع حمایت‌های لازم برای تحقق آزادی و استقلال فلسطین.
8- تأکید بر اینکه ترامپ و تیمش  مسلمانان و مسیحیان را به یک اندازه خار داشتند و تلاش کردند که به هزینه مقدسات مردم و بدون درنظر گرفتن احساسات مردم، به رژیم صهیونیستی خوش خدمتی کنند.
9- دعوت به پایان بخشیدن به تفرقه (میان گروه های فلسطینی) و بازیابی وحدت و یکپارچه سازی تمامی توانمندی‌ها و امکانات علیه رژیم غاصب صهیونیستی.
10- مطالبه مجدانه از رهبران گروه‌ها و سازمان‌های فلسطینی برای مواضع گیری متناسب با سطح خطر  این مرحله و تبعات آن.
11- به جریان انداختن دوباره تحریم کالاهای آمریکایی و کشورهای اروپایی حامی رژیم صهیونیستی و همچنین فعال سازی جریان مبارزه با عادی سازی روابط با دشمن صهیونیست.
12- دعوت از سازمان‌های حقوقی در سراسر جهان و سازمان های وابسته به ملل متحد به انجام فعالیت منظم و دقیق برای مطرح نمودن دوباره مسئله اشغال فلسطین در مجامع بین المللی و جهانی با هدف دفاع از حقوق فلسطینیان. 
13- تأکید بر حمایت از محور مقاومت، تقویت آن در برابر اشغالگری، تلاش برای آزادسازی سرزمین‌های فلسطین و تشویق همه گروه‌های فلسطینی به پایبندی به گزینه "مقاومت" به عنوان تنها گزینه موجود در برابر ملت فلسطین. 
14- تأکید بر یکپارچگی سرزمین‌های فلسطین از دریای (مدیترانه) تا رود (اردن) و تأیید قدس به عنوان پایتخت همیشگی فلسطین. 

    توصیه‌های رسانه‌ای:
1- تمرکز بر "انتفاضه مردمی" ملت بی‌دفاع فلسطین، علیه رژیم آدم‌کش صهیونیستی در واکنش به تصمیم ترامپ و مخالفت با اشغالگری و تلاش برای آزادسازی سرزمین‌های فلسطین.
2- اجتناب از ورود به کش‌مکش‌های جانبی درباره مسائل مختلف و تلاش‌هایی که برای انحراف اذهان از مسئله فلسطین صورت می گیرد و همچنین تمرکز بر تلاش‌های رسانه‌ای در خصوص مسئله فلسطین. 
3- بیان این مسئله که تصمیم ترامپ، مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، در واقع تعرض به مسلمانان و مسیحیان، توهین آشکار به مقدسات آنها و تکمیل پروژه یهودی سازی قدس است.   
4- ایجاد درگاه‌های رسانه‌ای حرفه‌ای و فنی که قادر به مستند سازی حرفه‌ای و هوشمندانه باشد و تمرکز بر همه زبان‌ها به ویژه زبان انگلیسی و تولید کلیپ‌ها و تیزرهای مستند در راستای این مسئله.
5- تبیین شبکه‌های اجتماعی و نقش نسل جوان در دستیابی به گسترده‌ترین اقشار اجتماعی با همه زبان‌ها.
6- برجسته‌سازی وحدت و یکپارچگی محور مقاومت و بیان همه پیروزی‌های او در منطقه.
7- تشکیل یک منظومه رسانه‌ای فعال و همیار میان کشورهای عضو محور مقاومت و جنبش‌های آزادی خواه.
8- برجسته سازی نقض حقوق انسانی و قانونی تظاهرکنندگان فلسطینی توسط نیروهای رژیم صهیونیستی.
9- تمرکز رسانه‌ای بر پایان زمان مذاکرات و حل و فصل‌های سیاسی که بی‌فایدگی آن برای مسئله فلسطین روشن شد.
10- یادآوری بزرگی‌های ملت فلسطین و ملت عربی و اسلامی و مقاومت آنها در برابر اشغالگری و شکست دادن اشغالگر، تقویت روحیه ملت فلسطین و تشویق آنها به صبر، ایستادگی، ایثار و جانفشانی و تقدیر از این ملت و فداکاری‌های آنها.
11- تقویت ارتباط با اصحاب رسانه حامی مسائل مربوط به محور مقاومت در همه رسانه‌ها با رویکرهای مختلف. 
12- افزایش کمی و کیفی پوشش رسانه‌ای رخدادهای فلسطین، اولویت بخشی به آن و توجه کافی و جدی به پوشش رسانه‌ای انتفاضه در کرانه باختری، بدون غفلت از رخدادهای جاری غزه.  
13- تمرکز بر مواضع سیاسی و تحرکات مردمی در جمعه‌های موسوم به "جمعه خشم" و پوشش رسانه‌ای این رخدادها در قالب پخش مستقیم، نوبت‌های خبری و اخبار فوری.
14- افزایش ارائه تاریخچه قدس و افشای حقایق تاریخی درباره اشغالگری صهیونیست‌ها به منظور شناساندن اهمیت فلسطین و قدس برای امت اسلامی، به همگان و به خصوص نسل جدید.
15- توجه به اصطلاحاتی که در پوشش رسانه‌ای مسئله فلسطین، بکار گرفته می‌شوند، برای مثال: 
الف- بکار گیری اصطلاح "قدس" بدون هیچ گونه تعیین موقعیت جغرافیایی مثل "قدس شرقی" یا "قدس غربی". 
ب‌- عدم استفاده از اصطلاح "قدس شریف" برای شهر قدس، چرا که این اصطلاح تنها به مسجدالاقصی است اطلاق می گردد. 
ت‌- عدم استفاده از اصطلاح "قدس الاقداس"، زیرا این عبارت یک تعبیر یهودی است.

بازگشت به صفحه اصلی

سالنامه

کلیه حقوق برای اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی محفوظ است